Położnictwo
Położnictwo to specjalność medycyny, która w sposób kompleksowy zajmuje się zdrowiem kobiet w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Specjalista położnik to osoba, która wykazuje troskę o zdrowie kobiety w ciąży oraz jej dziecka. Wykazuje również zainteresowanie społecznymi i psychologicznymi względami macierzyństwa.
Celem pracy położnika jest stała ocena oraz kontrola ciąży trwająca od momentu poczęcia do momentu porodu, który ma się prawidłowo rozwijać, aby uniknąć sytuacji, które mogą zagrażać życiu matki i dziecka. Rolą położnika jest również troska o kobietę po porodzie.
Niezwykle ważne w okresie ciąży są badania lekarskie, a położnik może systematycznie badać stan zdrowia kobiety ciężarnej w celu uniknięcia wszystkich schorzeń zdrowotnych i w ostateczności zminimalizowania sytuacji, które już istnieją u matki i dziecka.
Położnik zwraca uwagę na nieprawidłowości podczas ciąży i zapobieganie im, aby ciąża mogła rozwijać się w sposób zdrowy i kontrolowany. Niektóre z problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić, to między innymi:
- wady genetyczne u płodu
- wady morfologiczne u płodu
- nieprawidłowe wzrastanie płodu
- nadciśnienie indukowane ciążą
- stan przedrzucawkowy u kobiety ciężarnej
- infekcje u płodu m.in. toksoplazmoza, parwowiroza, cytomegalia
- łożysko przodujące
- cholestaza ciążowa
- infekcje w drogach moczowych
- cukrzyca ciążowa
- nieprawidłowe ułożenie płodu
- niewydolność cieśniowo szyjkowa
- przedwczesne oddzielenie łożyska
W ciąży prawidłowy rozwój płodu ocenia się na podstawie badania klinicznego oraz usg. Nadzór ciąży monitoruje się za pomocą oceny ruchów u płodu, KTG oraz oceny przepływów dopplerowskich u płodu.
W przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka, lekarz położnik ma możliwość odpowiedniej reakcji. W innym przypadku, w normalnej sytuacji, położnik jest odpowiedzialny za stałe monitorowanie i ocenę ciąży, do momentu, kiedy nastanie czas na poród naturalny lub cesarskie cięcie.
Celem położnictwa jest również wspieranie przyszłych rodziców w zakresie planowania rodziny, Dlatego też położnicy wykraczają poza aspekty zdrowotne i zajmują się społecznymi i psychologicznymi aspektami macierzyństwa, ojcostwa i rodziny.
Położnictwo jak i ginekologia to dwie specjalności, które zajmują się różnymi sprawami ważnymi dla zdrowia kobiet. Te specjalności mogą współpracować razem, chociaż mają różne cele.
Ginekologia, w przeciwieństwie do położnictwa, jest specjalnością, która zajmuje się opieką nad narządami rozrodczymi kobiety i związanymi z tym problemami.
Ginekolodzy zajmują się wszystkimi problemami związanymi z jajnikami, macicą, pochwą, nieregularnymi miesiączkami, menopauzą, antykoncepcją.
* * *
W mojej klinice przygotowuję pacjentki do zajścia w ciążę. Rozpoznaję wczesną ciążę. Ustalając termin porodu, zlecam badania laboratoryjne.
Wykonuję diagnostykę ultrasonograficzną I,II,i III trymestru ciąży (badania prenatalne), zgodnie z zasadami i uprawnieniami FMF oraz PTGiP.
Do monitorowaniu dobrostanu płodu w mojej klinice wykorzystuję:
- usg
- badania dopplerowskie u płodu i u matki
- wykonuję badania KTG
Często towarzyszę moim pacjentkom przy porodzie lub wykonuję cięcia cesarskie ponieważ pracuję na sali porodowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie.
W okresie poporodowym w dalszym ciągu kontynuuję opiekę nad pacjentką.
W celu zapewnienia pełnej opieki poporodowej w „Kubiak Clinic” pacjentki mogą skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, diabetologa oraz trenera personalnego.
Pacjentki mogą również skorzystać ze specjalistycznego urządzenia „WONDER” do przywracania sylwetki i odchudzania oraz skorzystać z możliwości medycyny regeneracyjnej i estetycznej.